Butik vs řetězec

Butik vs řetězec

Boutique (butik) představuje francouzský výraz pro specializovaný obchod s módními oděvy a doplňky (případně i s kosmetikou) pocházející z Řecka. Tímto končí oficiální definice. Co si představíte vy pod pojmem butik? A jaké jsou jeho výhody?

Pro mě taktéž představuje specializovaný obchod, často multibrand (více značek). Co se týče dalších charakteristik, je to už v podstatě o subjektivních názorech, které se mohou lišit butik od butiku, člověk od člověka.

Shrnu pro mě nejvýraznější vlastnosti butiků, je to především osobnější přístup asistentek, které mají více času, aby se věnovaly konkrétnímu zákazníkovi. Je přeci fajn, když s nimi můžete konzultovat vybrané modely a pomohou vám s nimi do kabinky. Případně přinesou jinou velikost a v nejlepším případě vám skutečně odborně poradí, zda vám zvolený kus sedí, či nikoliv. Dovedete si představit výše zmiňované v nějakém řetězci, kde je úplně narváno lidmi a na celou obří prodejnu připadá samozřejmě nepoměrně málo asistentek. Ty většinou musí běhat po obchodě a skládat zboží nebo uklízet. Takže rozhodně žádná nemá čas vám nosit do kabinky jiné zboží a nedej bože vám ještě doporučit, abyste doladily celkový outfit.

P3180348

Pokud si prodavačka pamatuje vaše jméno a oslovuje vás při nákupu, jistě to ve vás nechá příjemný pocit, že jste tu jako doma, že vás už dobře znají. Ovšem na každému vyhovuje tento styl prodeje, ne všichni stojí o tuto „péči“. Jsou tací, kteří rádi naběhnou do obchodu, vezmou pár věcí i bez zkoušení a odchází.

Vezmu-li v potaz zboží, můžete si být jisté, že pokud si ho pořídíte v butiku, pravděpodobnost, že v tom samém potkáte stovky dalších žen, se rapidně snižuje. To může být zároveň nevýhodou, protože vyprodají-li vaši velikost, nemusí mít už další skladem.

Což také souvisí s tím, že do slev se většinou nedostanou bestsellery a pokud ano, tak v často v okrajových velikostech. Výše slevy také nebývá tak vysoká jak v řetězcích a zpravidla není na celý sortiment. Za to u velkých řetězců v dnešní době už můžete počítat s finálními slevami ve výši 70%. Dávno už neplatí, že visačku s tímto vysokým číslem najdete na neprodejných artiklech. Právě díky obří výrobě zde najdete úplně v pohodě běžné velikosti oděvů a zároveň jsou to věci, které jsou určené na běžné nošení a nejedná se pouze o méně prodávané zboží.

P3180349

Nemusí to být pravidlem, ale většinou se jedná o kvalitnější zboží (často o kolekce designérů), kde se více dbá na materiály a celkově provedení. Tomu zase ale odpovídá cena.

Dalo by se říci, že existuje ještě něco mezi, co se neoznačuje jako butik, ale ani jako vyloženě řetěz. Mohou to být luxusní obchody značky, jež má vícero poboček a ačkoliv se nejedná o klasický řetězec, najdete zde z velké části výhody butiků. P3180346

Všechny výhody a nevýhody můžete vždycky vzájemně obrátit na nevýhodu srovnaného objektu. tzn. že pokud je něco výhodou u butiku, je to logicky nevýhodou v řetězci. Proto jsem se zaměřila na sepsání těchto výhod u každého typu obchodu:

Výhody butiků:

 • Osobnější přístup asistentek
 • Větší prostor pro klientky
 • Odborné rady při stylingu
 • Omezené množství kusů v prodeji
 • Limitované edice kolekcí
 • Kvalitnější materiály a provedení
 • Úpravy oděvů v ceně
 • Různé eventy a přehlídky pro užší publikum
 • Zajímavé interiéry butiků

Výhody obchodních řetězů

 • Velké slevy
 • Nižší ceny
 • Rychlé reakce na trendy
 • Hodně široký sortiment (i doplňkový jako je sekce home apod.)

A co vy, kde raději nakupujete? Střídáte to? Máte další tipy na výhody?:)

Mohlo by se taky líbit...>>>